بهترین روش طبقه بندی اسناد با کمد ب

نماد دادگستری


بهترین روش طبقه بندی اسناد با کمد بایگانی در دادگستری

کمد بایگانی، مکان ویژه ای برای سازماندهی اسناد است. این ابزار، الزاماتی را برای تنظیم و طبقه بندی اسناد به صورت یکپارچه ایجاد می کند. این کار به دلیل پرکاربرد بودن مدارک در حل وظایف سازمانی و اداری، اهمیت بسزایی دارد.

پیکربندی اطلاعات اسناد، به انتقال آنها در زمان و مکان مناسب کمک می کند. هدف از طبقه بندی اسناد با کمد بایگانی ، کاربری آسان و انتقال ساده می باشد. هر فعالیت مدیریتی با اطلاعات مهمی که در سندها حک می شوند، همراه است.

هر تصمیم مدیریتی در دادگستری، در قالب یک سند ثبت می شود. ثبت، تنظیم و طبقه بندی قراردادها توسط کمد بایگانی رسمی در کمدهای بایگانی، با توجه به استانداردها انجام خواهد شد. یکی از ایمن ترین راه های حفظ امنیت اطلاعات و انواع مدارک مکتوب در دادگستری، به کارگیری و خرید کمد بایگانی است. پس از تثبیت اطلاعات، این کمد آنها را حفظ و انباشت می کند.

بدین ترتیب امکان انتقال مدارک به شخص دیگر، استفاده چندگانه و غیره ساده تر خواهد بود. از دلایل کاربردهای گسترده کمدهای بایگانی در دادگستری، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حفظ و انباشت اطلاعات
 • امکان انتقال اطلاعات به شخص دیگر
 • استفاده مجدد راحت از اطلاعات
 • امکان ارجاع سریع به مدارک
 • عملکرد حسابداری اطلاعات
 • بالا رفتن امنیت مدارک و محیط

نمونه ای از کمد بایگانی در دفتر دادگستری

طبقه بندی اسناد با کمد بایگانی، منبعی برای تجزیه، تحلیل و مرجع جستجو هستند. در فعالیت های دادگستری، اسناد به عنوان موضوع و نتیجه کار عمل می کنند. این امر بر اهمیت تنظیم و نگهداری درست آنها می افزاید. اساس ایجاد اسناد در دادگستری، تسریع اقدامات کارکنان، انتقال اطلاعات، ذخیره سازی و استفاده برای مدت زمان معین است.

به منظور اجرای مدارک، فرم ها و روش های کار با آنها، اسناد بر اساس تعدادی از ویژگی ها طبقه بندی می شوند. این پیکربندی بر اساس رایج ترین ویژگی های مشابه و متفاوت صورت می گیرد.

اگر قصد مشاهد و خرید کمد اداری را دارید، اقدام به کلیک کنید.

چرا باید اسناد دادگستری را در کمدهای بایگانی طبقه بندی کرد؟

هدف از طبقه بندی اسناد، افزایش کارایی کار دستگاه قضایی و مسئولیت مجریان است. طبقه بندی اولیه اسناد، جستجوی سریع آنها را تضمین می کند. همچنین سرعت دسترسی، اجرا و کنترل آنها را افزایش می دهد. طبقه بندی مدارک، یک شرط بسیار مهم برای یکسان سازی آنها است. این کار پیش نیاز مهمی برای پشتیبانی اسناد از سیستم های کنترل خودکار می باشد.

یکسان سازی شامل ایجاد مجموعه واحدی از انواع مدارک، برای موقعیت های مشابه است. طبقه بندی اسناد با کمد بایگانی در توسعه اشکال یکنواخت اسناد و قوانین یکسان برای تهیه، طراحی و ایجاد متون، ثابت می باشد. طبقه بندی باید طبق ویژگی های زیر پیش برود.

 • روش تثبیت
 • محتوا
 • روش تولید
 • میزان پیچیدگی
 • محل تدوین
 • مهلت
 • مبدأ
 • قدرت قانونی
 • هدف

نمونه ای از کمد بایگانی در دفتر دادگستری

اصول لازم، برای چیدمان طبقه بندی اسناد با کمد بایگانی

اسناد بر اساس روش ثبت اطلاعات به انواع مکتوب، گرافیکی، عکاسی، فیلم و آکوستیک تقسیم می شوند. مدارک نوشته شده، با دست خط یا ماشین ایجاد شده اند. اسناد گرافیکی شامل نقشه ها، نمودارها و پلان ها می باشند. عکس ها و فیلم ها با کمک تجهیزات ویژه بر روی رسانه های خاص ثبت می شوند.

با توجه به نام اسناد، می توان تعداد زیادی از آنها را جداسازی کرد. بر اساس نوع، اسناد شامل نمونه های معمولی و فردی هستند. مدارک نمونه از قبل توسط مقامات بالاتر برای سازمان های زیر مجموعه تهیه می شوند.

در نتیجه حفظ و طبقه بندی اسناد با کمد بایگانی اهمیت بسیار بالایی دارد. اسناد فردی برای استفاده داخلی دادگستری توسعه می یابند. مدارک را بر اساس شرایط اجرا، باید به دو دسته فوری و غیر فوری تقسیم کرد. شاخص این ویژگی، مهلت اجرای سند است که توسط قوانین مربوطه تعیین خواهد شد.

اسناد فوری و غیر فوری باید به صورت جداگانه در کمد بایگانی پیکربندی شوند. بر اساس تشخیص قوه قانونی، اسناد معتبر و جعلی متمایز می شوند. مدارکی که طبق روال تعیین شده با رعایت کلیه قوانین صادر شده اند، معتبر تلقی خواهند شد.

بر اساس هدف، اسناد به دو نوع اصل و کپی تقسیم می شوند. بدیهی است که این دو نوع مدرک باید در قسمت های متفاوتی از کمدهای بایگانی قرار بگیرند. البته کپی اسناد دادگستری، یک نسخه دقیق و مشابه از جزئیات مدرک اصلی بوده که تایید شده می باشد. می بایست بین انواع نسخه ها تمایز قائل شد.

اسناد رسمی توسط ارگان ها، موسسات دولتی و شهرداری، سازمان های تجاری و غیر تجاری تنظیم می شوند. طبقه بندی اسناد در کمدهای بایگانی، به منظور سازماندهی و بهبود کارایی صورت می گیرد.

از جمله مهمترین مدارک در دادگستری، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • قوانین کلی برای رسیدگی به اسناد
 • شواهد فیزیکی
 • بررسی تحقیقاتی
 • تجزیه و تحلیل پزشکی قانونی

این مدارک در زمینه های مختلف فعالیت های قضایی مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو خطر جعل آنها بسیار زیاد است. به همین دلیل باید به طبقه بندی اسناد با کمد بایگانی توجه ویژه ای داشت. هر کمد، کلید مخصوص خود را داشته که تنها در اختیار مسئولین همان بخش قرار می گیرد. بدین ترتیب افراد غریبه و دیگر بخش ها، به اسناد دسترسی نخواهند داشت.

نمونه ای از کمد بایگانی در دفتر دادگستری

اهمیت خرید کمدهای بایگانی، در عملکرد دادگستری

هر سندی دارای کارکردهای خاصی بوده که تعیین هدف طبقه بندی اسناد با کمد بایگانی و بررسی نقش آن در ساختار و نظام معین، مهم است. عملکرد اطلاعات با نیاز به جمع آوری آنها به منظور حفظ و انتقال تعیین می شود.

از این رو، این نوع بایگانی نه تنها در دادگستری بلکه هر نوع موسسه ای از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. هر سند دارای ظرفیت اطلاعاتی مشخصی می باشد. این ظرفیت با شاخص های متعددی مشخص می شود که عبارتند از: کامل و عینی بودن، قابلیت اطمینان، بهینه بودن، سودمندی و تازگی آن، مرتبط بودن اطلاعات.

جمع بندی

ما در این مقاله در مورد بهترین روش طبقه بندی اسناد با کمد بایگانی در دادگستری صبحت کردیم. همچنین توضیح دادیم که چرا باید اسناد و مدارک دادگستری را در کمد بایگانی قرار دهیم. و در ادامه از اصول لازم، طبقه بندی اسناد در کمد بایگانی گفتیم. همچنین صحبت شد، اهمیت خرید کمدهای بایگانی، در عملکرد دادگستری به چه صورت است.

همچنین نتیجه می گیریم، بهترین راه برای پیکربندی اسناد براساس این شاخص ها، استفاده از کمد بایگانی است. برای تهیه کمد بایگانی با کیفیت بالا و قیمت مناسب، می توانید به سایت ما مراجعه کنید. صنایع فلزی مهر، تجربه گسترده ای در زمینه تولید محصولات اداری دارد.

منبع

gebesa,collinsdictionary

صنایع فلزی مهر

سوالات متداول

 • چرا باید از روش سنتی بایگانی استفاده کنیم ؟

طبقه بندی اسناد با کمد بایگانی به روش سنتی دسترسی راحت و در برابر هک سیستمی، ویروس و خطای سیستمی امنیت بیشتری دارد.

 • جنس کمد بایگانی فلزی باشد، بهتر است یا چوبی ؟

بدنه فلزی کمد بایگانی دارای مقاوت بیشتری است، و همچنین امنیت بیشتری دارد؛ و در برابر آتش و رطوبت هم مقاوم است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *